تفریحات و گردش زمستانی در فصل سرما

http://pardistravel.ir/wp-content/uploads/2015/11/99184_200.jpg

سفر در فصل سرما برای بیشتر افراد جامعه به درستی تعریف نشده است.اکثر مردم، سفرهای زمستانی را سفر به نقاط دوردست می پندارند که زمستانش رنگ سرما ندارد. ظرفیت گردشگری زمستانی در مناطق برفی کشور از جمله استان اردبیل که به پایتخت برف ایران شهرت دارد، فرصت ارزشمندی است که از آن استفاده نشده و منابع درآمدی سرشار آن نیز براحتی از دست می رود.تمام حاشیه دو هزار کیلومتری ساحل خلیج فارس و استانهای جنوبی کشور و جزایر آن نقاط جذابی برای مسافرت هستند، اگر چه تمامی آنها قابلیت بالفعل گردشگری را ندارند و برای تبدیل شدن به یک سایت گردشگری نیازمند زیر ساخت های لازم و اهتمام دولت هستند.

فلات ایران با داشتن دو رشته کوه اصلی البرز و زاگرس با قلل متعدد و ارتفاعات متفاوت، شرایط بسیار مناسبی را برای آنها که به گردشگری زمستانی همراه با یخ و برف علاقه مند هستند فراهم کرده است.
ایران از جمله کشورهایی است که با شروع فصل سرما دچار رکود مسافرت می شود. اگر دلایل اجتماعی آن از جمله آغاز فصل آموزش در کشور را کنار بگذاریم، نبود اطلاعات کافی در باره تفریحات زمستانه در قالب سفر و طبیعت گردی، اصلی ترین دلیل کاهش آمار سفرهای تفریحی در زمستان است. به طوری که بیشتر سفرها در زمستان، سفرهای اجباری، تجاری یا حرفه ای و یا سفرهایی با ضرورت های اجتماعی است.
به عقیده کارشناسان ، پتانسیل ورزش های زمستانی در ایران در سطح بالایی است چراکه علاوه بر این دو رشته کوه، وجود قلل منفرد و پراکنده نیز به ورزش های زمستانی کمک شایانی کرده است. مناطق و اماکنی که برای توریسم زمستانی مورد توجه قرار می گیرند می بایست شرایطی را دارا باشند که موجبات رضایت خاطر توریستها را فراهم سازند. آنچه که در این رابطه حایز اهمیت است تعداد روزها با حد متوسط درجه حرارت 5 تا 15 درجه، میزان ساعات آفتابی در روزهای زمستان، مدت پوشش برف و ارتفاع آن، زیبایی پوشش گیاهی و چشم اندازهای طبیعی فصل زمستان است و در کنار اینگونه می توان از وجود امکانات و تأسیسات توریست زمستانی هم نام برد.
در حال حاضر حدود ۲۰ پیست اسکی در کشور فعال است و تقریباً در نقاط گرم مثل استان فارس نیز پیست اسکی فعال وجود دارد. از طرفی وجود برف فراوان همراه با آسمان آفتابی – که به ندرت می توان این شرایط را در اروپا پیدا کرد – موجب شده است که کشور ما به عنوان یکی از مهم ترین کانون های طبیعت گردی زمستانی، توان بالقوه ای را برای طرح در عرصه جهانی داشته باشد. زمستان بهترین فصل خرید بلیت هواپیما با توجه به این‌که در زمستان بسیاری از گردشگران به دلایل مختلف سفرهای خود را کنسل کرده یا به زمانی گرم تر موکول می‌کنند، خریدن بلیت هواپیما کاری آسان‌تر است. علاوه بر این ‌که در طول زمستان که به نوعی فصل رکود گردشگری است، پیدا کردن بلیت هواپیما راحت‌تر و سریع‌تر انجام می‌شود، شرکت‌های هواپیمایی جهت فروختن تعداد بلیت بیشتر، اقدام به پایین آوردن قیمت‌ها نیز می‌کنند. پس اگر جزو افرادی هستید که به دلیل هزینه‌های بالای حمل و نقل هوایی از آن استفاده نمی‌کنید، زمستان زمان مناسبی برای شماست تا علاوه بر صرفه‌جویی در پول، زمان خود را نیز بهتر برنامه‌ریزی کنید.

اسکی وحشی پیست اسکی چلگرد چهار محال و بختیاری چندسالی است که برای اسکی وحشی، توریست خارجی جذب می کند. گروه های اسکی باز به وسیله هلیکوپتر به بالای قله رفته و از روی برف نکوبیده پائین می آیند. این پیست برای اسکی وحشی، پیست مناسبی است که متأسفانه هرگز دراین باره تبلیغ نشده است . یکی از نمونه هایی که می توان از این فرصت ها استفاده کرد برپایی جشنواره هاست مانند جشنواره مجسمه های برفی که در شهرهای زنجان، بیرجند و تبریز امسال برپا شده بود. بیرجند در ماه گذشته، پس از سالها شاهد برف سنگینی بود و شهرداری آن با برپایی این جشنواره توانست از فرصت غیرمترقبه بارش برف که ذهن شهروندان این شهر را درگیر مشکلات خاص خود کرده بود، فضای شهر را به فضایی کاملاً مفرح تبدیل کند، کاری که در تهران به خوبی قابل طرح و کنترل بود و می توانست چند روز تعطیل پیش آمده را به خوبی خاطره انگیز کند.

استقبال سرد از تفلیس  در میان تورهای گردشگری خارجی، تورهای سه روزه با اقامت در هتلهای سه ستاره گرجستان این روزها متقاضی زیادی ندارد چون گرجستان سرد است و تورهای گردشگری تفلیس هم با قیمتهایی پایین تر از روزهای تابستان فروخته می شود. اگر آژانسی هم این تور را بفروشد معمولا قیمت آن از 800 هزار تا یک میلیون تومان است. البته در زمان قرارداد اعلام می کنند که هزینه ویزا که آن هم 30 دلار قیمت دارد با مسافر است و گردشگران باید در فرودگاه تفلیس ویزای فرودگاهی بگیرند.بسیاری از سفرها با ورزش عجین است و سفرهای زمستانی عجین تر؛ یکی دیگر از ویژگی های متمایز کننده سفرهای زمستانی هیجان آن است. هر چند ورزش در هر سنی برای افراد و علاقه مندانش می تواند جذابیت داشته باشد، اما به دلیل هیجان نهفته در ذات ورزش های زمستانی، این ورزش ها بیشتر مورد توجه جوانان است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *