سفر به چین

کشور چین به عنوان محمل یکی از اصلی‌ترین تمدن‌های باستانی جهان همواره مقصد اصلی بسیاری از گردشگران جهان بوده و صنعت توریسم یکی از اصلی‌ترین منابع درآمدی دولت و نیز بسیاری از مردم این کشور محسوب می‌شود.

مکان‌های دیدنی این کشور پهناور آنقدر زیاد و متنوع‌اند که برای بازدید از همه آنها شاید ماه‌ها زمان و کیسه‌ای پرپول و بدون محدودیت لازم باشد بنابراین اصلی‌ترین موضوع در مورد سفر به چنین کشوری، داشتن برنامه‌ی از پیش تعیین شده و مشخص است و تمام پیش‌بینی‌های مربوط به زمان و هزینه و … باید تا حد امکان دقیق صورت بگیرد تا دچار مشکل نشویم.
روابط نسبتا خوب دولت چین و دولت ایران سبب شده تا تبادل گردشگر بین دو کشور به صورت مثبتی رشد کند. امروزه پروازهای متعددی بین دو کشور برقرار است.

497

جمهوری خلق چین، کشوری با نزدیک به ۱.۴ میلیارد نفر جمعیت یعنی ۱۹ درصد جمعیت جهان پرجمعیت‌ترین کشور جهان است. چین با مساحت ۹.۵ میلیون کیلومتر مربع، تقریبا برابر مساحت ایالات متحده آمریکا و ۶ برابر مساحت ایران، یکی از کشورهای جنوب و جنوب‌شرقی آسیاست که به سبب تاریخ کهن و باستانی و گستردگی سرزمینی و در نتیجه تنوع فرهنگی و آب و هوایی یکی از اصلی‌ترین مقاصد جهانگردان در صنعت گردشگری جهان محسوب می‌شود بطوریکه پس از آغاز اصلاحات اقتصادی دولت کمونیست چین در دهه ۷۰ و رفع ممنوعیت سفر اتباع خارجی به آن و با سرمایه‌گذاری‌های گسترده در صنعت هتل‌داری و حمل و نقل و سایر زیرساخت‌های جهانگردی، صنعت توریسم به سرعت رشد کرد تا اینکه در سال ۲۰۱۱، چین سومین کشور پربازدید جهان با ۵۶ میلیون نفر گردشگر گردید.
برآوردها نشان می‌دهد درآمد چین از صنعت توریسم به بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۲ رسیده باشد و هرساله نیز بر مقدار آن افزوده می‌شود.

طبیعت و جغرافیا چین

جمهوری خلق چین دومین کشور پهناور جهان پس از روسیه است که دارای مرز مشترک با حدود ۱۵ کشور (بدون احتساب ماکائو و هنگ کنگ) می‌باشد که در این میان هند با بیش از سه هزار کیلومتر بیشترین و ماکائو با ۳۴۰ متر کمترین مرزهای مشترک را دارا هستند. این کشور از شمال با روسیه، مغولستان، قزاقستان و قرقیزستان، از جنوب با ویتنام، لائوس، هند، نپال و بوتان، از غرب با کشورهای همسایه ایران یعنی افغانستان و پاکستان و همینطور تاجیکستان هم مرز بوده و از شرق نیز دارای خط ساحلی گسترده در کناره دریاهای زرد و چین است.
آب و هوای این کشور با توجه به وسعت بسیار زیاد آن در مناطق مختلف متغیر است بطوریکه در قسمت شرقی و در سواحل آن به سبب خاک حاصلخیز، آب و هوای مساعد کشاورزی و همینطور رونق تجارت و گردشگری، شاهد جمعیتی فشرده هستیم و بالعکس در مناطق غربی و شمالی به سبب وجود کوهستان‌های صعب العبور و هوای سرد و خشک، تراکم جمعیت کمتری وجود دارد.
تبت نیز به سبب ارتفاع بسیار و دوری از دریا، آب و هوایی خشک و سرد دارد و خاکش برای کشاورزی مساعد نیست.
از مهمترین عوارض طبیعی این کشور می‌توان به سلسله کوه‌های هیمالیا از جمله اورست در جنوب غربی چین و مرز این کشور و نیز بیابان «گوبی» به عنوان پنجمین بیابان بزرگ دنیا اشاره نمود. رودهای زرد و یانگ‌تسه نیز دو رود بزرگ جاری در این کشور هستند که قدمتی تاریخی داشته و نقش مهمی در تاریخ تمدن چین ایفا می‌کنند.

شهرهای مهم و توریستی چین

 • پکن: نام رسمی این شهر بیجینگ است. پرجمعیت‌ترین شهر دنیا و پایتخت چین که بعد از شانگهای دومین شهر بزرگ این کشور نیز محسوب می‌شود. مجموعه قصرهای معروف «شهر ممنوعه» در این شهر قرار دارد و بسیاری از گردشگران تنها به قصد دیدار از این مجموعه قصرها به پکن سفر می‌کنند.
 • شهر ممنوعه، شهرکی در قلب پکن که با دیواری ۱۰ متری و خندقی به عرض ۵۰ متر محصور شده است، تا سال ۱۹۲۴ که بازدید از آن برای عموم آزاد شد، منطقه‌ای ممنوعه محسوب می‌شد. چرا که محل سلطنت ۲۴ امپراطور آخر این کشور تعیین شده بود. این مجموعه‌ی چوبی، مساحتی بیش از ۷۰ هکتار داشته و یک ششم کشفیات تاریخی چین از آن بدست آمده است، فلذا اهمیت تاریخی بسیاری دارد.
 • شانگهای: بزرگترین شهر چین با جمعیتی بیش از ۲۳ میلیون نفر که مرکز تجاری اقتصادی کشور نیز محسوب می‌گردد. این شهر پربازدید‌ترین شهر کشور در چند دهه اخیر محسوب شده و بواسطه‌ی ساخت و توسعه کارخانجات مختلف، یکی از مرکز اصلی صنایع سنگین منطقه است.
 • گوآنگ ژو: یا کانتون سومین شهر بزرگ چین با جمعیتی بیش از ۱۲ میلیون نفر که در سال ۲۱۴ قبل از میلاد تأسیس شده و به سبب قرار گرفتن در نزدیکی مرز جنوبی این کشور، یکی از مراکز مهم تبادیل فرهنگی چین محسوب می‌گردد.
 • گوئی‌لین: شهری پرجمعیت در شمال شرقی چین و کناره رودخانه‌ی «لی» که به سبب طبیعت زیبا و منحصربفرد خود، جزء توریستی‌ترین شهرهای کشور نیز محسوب می‌شود. درختان زیتون این منطقه به سبب طعم و عطر خود شهرت جهانی دارند.
 • هانگ‌زو: شهری بسیار زیبا در شرق چین که به سبب وجود اماکن تاریخی باشکوه و طبیعت زیبا از نظر توریستی اهمیت بالایی دارد.
 • کُن‌مینگ: یا « یونان‌فو» شهری در جنوب چین با ارتفاع تقریبا ۲۰۰۰ متری که تابستان‌هایی مطبوع و زمستان‌های سرد داشته و برای گردشگران طبیعت مقصد ایده‌آلی است.
 • نان‌جینگ: شهری تاریخی و فرهنگی که از نظر تجاری و حمل و نقل مهم بوده و مقبره «مینگ» آن در فهرست جهانی یونسکو قرار دارد.
 • شی‌آن: شهری با قدمتی بیش از سه هزار سال که معروف‌ترین و دیدنی‌ترین اثر تاریخی آن، ارتش سفالین است. این شهر مرکز فرهنگ و تمدن چین نیز به حساب آمده و از نظر گردشگری شهری بسیار مهم محسوب می‌گردد. قرارگیری در مسیر جاده ابریشم بر اهمیت این پایتخت باستانی چین افزوده است.
 • یانگ‌ژو: شهری ثروتمند و غنی با قدمت بیش از ۲۵۰۰ ساله در شرق چین که به سبب اقامت مارکوپولو در آن و نیز به سبب تجارت برنج و ابریشم شهرت بسیاری دارد.
 • سو‌ژو: شهری بزرگ و بسیار زیبا در جنوب شرقی چین که به سبب معماری زیبای خانه‌های کنار رودخانه‌ای، به ونیز شرق نیز معروف است. باغ کلاسیک این شهر در فهرست آثار جهانی یونسکو ثبت گردیده است.

توصیه‌های عمومی سفر

ما در هنگام مسافرت به کشورهای دیگر، سفیر فرهنگی ایران هستیم. از توهین به پرچم و نمادهای ملی کشور مقصد به شدت خودداری فرمایید.
رعایت اصول زندگی اجتماعی که در همه جا مورد احترام است: مثلا از اشاره به افراد و لمس دیگران بدون اجازه خودداری نمایید، به غریبه‌ها لبخند نزنید و … . همینطور از بلند حرف زدن بپرهیزید.
از صحبت در مورد مسائل سیاسی هر کشور بپرهیزید.
سعی کنید نقشه هر منطقه را قبل از ورود و یا در بدو ورود تهیه کنید.
بردن تعدادی کنسرو نیز پیشنهاد می‌شود تا در مواقعی که دسترسی به رستوران ندارید استفاده نمایید. نکات ایمنی لازم برای استفاده از کنسروها، بخصوص کنسرو ماهی برای جوشاندن به مدت حداقل بیست دقیقه را حتما اجرا کنید تا خدای نکرده مشکلی در سفر شما پیش نیاید.
در مورد بقایای آثار تاریخی مراقب باشید. معمولا دست زدن به این آثار ممنوع است.
قبل از ورود به هر کشوری در مورد ممنوعیات ورود دارو به آن کشور تحقیق کنید تا مشکلی ایجاد نشود. در بعضی کشورها وارد کردن یک برگ استامینوفن هم غیرقانونی است.
تا حد امکان، از اعتماد به دیگران خودداری نمایید.
حتی الامکان سعی کنید به اصطلاح “توی چشم نباشید”. کوله پشتی، دوربین دور گردن و عینک دودی و صندل مشخصه‌های بارز یک توریست است که برای شما چیزی جز خطر سرقت و گرانفروشی به همراه نخواهد داشت.
از هرگونه دعوا دوری کنید.
شماره و آدرس سفارت و کنسولگری‌های ایران و شماره‌های ضروری هر کشور را به همراه داشته باشید.

منبع: تاپ گشت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *