قلب هورامان در پناه اهورا

«اورامان» یا «هورامان» به معنی خانه و سرزمین یا خانه اهورایی، منطقه‌ای است در دل سرزمین کردستان. شهرستان‌های جذاب این استان، مقصد بسیاری از مسافران است. اگرچه بانه و مریوان 2 شهر مرزی در این منطقه هستند که اغلب افراد برای خرید به آنجا می‌روند، اما منطقه مورد نظر ما، خاص طبیعت دوستان است.

mahdireza_28080126

با این حال اگر هم به روستای اورامانات بروید، به دلیل فاصله اندک، قادر خواهید بود به این مناطق هم سری بزنید و خریدی انجام دهید. اورامانات تخت در جنوب‌شرقی مریوان واقع شده و تا آنجا فقط 75 کیلومتر فاصله دارد. از تهران تا این روستای پلکانی که با وسعت بیشتر، شباهت زیادی به ماسوله دارد، حدود 630 کیلومتر راه است. اگر از تهران قصد رفتن به اورامانات را دارید اولا حداقل 5 روز را برای آن در نظر بگیرید تا از طبیعت آنجا نهایت استفاده را ببرید و خستگی راه بر بدنتان باقی نماند.

چطور برسیم؟
از تهران وارد اتوبان ساوه شوید و سپس راه همدان و سنندج را در پیش بگیرید. وقتی به سنندج رسیدید، به سمت جاده مریوان بروید. از جاده مریوان باید حدود 15 کیلومتر مسیر را بپیمایید تا در سمت چپ خود، خروجی شهر پاوه را ‌ببینید. بعد از این خروجی، اگر 35 کیلومتر دیگر طی کنید، از بین گردنه‌ها به خروجی اورامان می‌رسید. حالا تنها 10 کیلومتر با روستای زیبای توریستی اورامان‌تخت فاصله دارید. جایی که شرایط آن را مطمئنا قبلا تجربه نکرده‌اید. این روستا روی کوه ساخته شده و به‌دلیل بافت پلکانی، به روستای پلکانی هم معروف است. دلیل وجود کلمه تخت بعد از اسم روستا این است که قدیمی‌ها بر این اعتقاد بودند که اورامان زمانی شهر بزرگی بوده و در واقع تخت یا مرکز ناحیه اورامان بوده است.

یکی دیگر از ویژگی‌های این روستا وجود رودخانه سیروان در مسیر که در فصل‌هایی محل مناسب انجام ورزش رفتینگ است. بهتر است وقتی به روستا می‌رسید حتی اگر قصد طبیعت‌گردی هم دارید، یک شب را در روستا سپری کنید. مطمئن باشید اهالی روستا آنقدر گرم و صمیمی هستند که احساس می‌کنید در خانه خودتان هستید. می‌توانید آنجا یکی از خانه‌های روستایی را برای یک شب اقامت انتخاب کنید یا اگر هم کمی سخت‌گیر هستید، به‌دلیل جاذبه‌های زیاد گردشگری، یک هتل آپارتمان در این روستا احداث شده که می‌توانید از آن استفاده کنید، اما توصیه ما این است که ماندن در یک خانه روستایی، حال و هوای دیگری دارد و باعث می‌شود که فضای زندگی آنجا را درک ‌کنید.

بعد از کمی استراحت و قبل از تاریکی هوا، در دل روستا پیاده‌روی کنید و نان و دوغ محلی آنجا را حتما امتحان کنید. اگر خانم هستید، با دیدن لباس‌های رنگی زیبای زنان کرد داخل روستا، قطعا هوس پوشیدن لباس کردی به سرتان می‌زند. اگر نمی‌خواهید بارتان زیاد شود یا برای خرید لباس هزینه کنید، می‌توانید یک دست لباس کردی کرایه کنید و پوشیدن این لباس‌های رنگی زیبا و حس آن را تجربه کنید. در روستا دخترانی می‌بینید که موهایشان را طبق سنت آنجا به شکل رشته‌های باریکی می‌بافند و بعد روی سرشان کلاه سکه‌دوزی شده می‌گذارند. لباس‌ مردان کرد هم که برای اغلب افراد آشناست. «شلوار کردی» را همه می‌شناسند، شلوار گشادی که در مچ پا تنگ می‌شود. می‌توانید در ده برای خودتان صنایع دستی این منطقه را هم ببینید و برای حمایت از آنها حتی یک گیوه، جاجیم یا تسبیح و سجاده سوغات بخرید.

در ده سری هم به آرامگاه پیر شالیار بزنید. ‌هر ساله مراسمی به همین نام 2 بار در نیمه بهار و نیمه زمستان برگزار می‌شود. این پیر اسطوره‌ای انگار که صاحب کراماتی بوده و دستی شفابخش داشته و چون دختر پادشاهی را بر طبق افسانه‌‌هایی که محلی‌ها می‌گویند شفا داده هر ساله جشنی به همان مناسبت در روستا برپا می‌شود که اگر در آن زمان در روستا بودید، دیدن جشن را هم از دست ندهید.

فردای ماندن در روستا وقتش رسیده که به دل طبیعت زیبای این منطقه بزنید. پوشش گیاهی اورامان پر از کوه و دشت‌های مرتفع است. در مسیر می‌توانید درختانی مثل بلوط، زبان‌گنجشک، بید و اگر فصلش باشد، گلابی، سیب و زالزالک ببینید. این منطقه پر از چشمه است، پس خیالتان بابت آب راحت باشد. گروه‌های زیادی این منطقه و دامنه‌هایش را برای کمپینگ انتخاب می‌کنند، پس نگران راه نباشید. با چند ساعت پیاده‌روی در منطقه‌ای بکر و سرسبز، حتما جای شب ماندن را هم در دل یک دشت وسیع پیدا خواهید کرد. لباس گرم برای شب‌های سرد فراموشتان نشود و البته دیدن طلوع آفتاب را از دل یک منطقه رویایی از دست ندهید.

 

منبع:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *