نکات مفید برای مسافرت با اتوبوس و قطار

http://pardistravel.ir/wp-content/uploads/2015/11/e25f678d2137e3ef49b3f15ec553baf5.jpg

این حق شماست که بدانید در یک سفر نوروزی، اتوبوس چه مسیری را برای رسیدن به مقصد طی و از چه جاده‌ها و شهرهایی گذر می‌کند. معمولا شرکت‌های حمل و نقل، هنگام صدور بلیت، مسیر سفر را به شما اطلاع می‌دهند. نرخ خدمات حمل و نقل مسافر با اتوبوس هر سال را وزارت راه و ترابری از سوی سازمان حمل و نقل پایانه‌های کشور صادر می‌کند. شرکت‌های مسافربری باید در صورت درخواست شما بدون دریافت وجه اضافی، بلیت صادره را تمدید کنند. برای کودکان زیر ۵ سال که صندلی جداگانه‌ای به آنها اختصاص نمی‌یابد، خدمات حمل و نقل رایگان است. شرکت‌های مسافربری ملزم هستند در همان ساعتی که در بلیت شما درج شده وسیله نقلیه مناسبی برای سفر شما آماده کنند، ولی در صورت تاخیر بیش از یک ساعت در حرکت وسیله نقلیه عمومی، شرکت ملزم به تامین وسیله نقلیه جایگزین و یا استرداد کل مبلغ بلیت در صورت درخواست مسافر است. اگر در اتوبوس و قطار، دچار سرگیجه و حالت تهوع می شوید، هنگام حرکت کتاب نخوانید و در صندلی هایی که خلاف جهت حرکت اتوبوس یا قطار هستند، ننشینید.در مسافرت با قطار یا هواپیما، شاید راحت تر و ایمن تر به مقصد برسیم، ولی مسافرت با اتوبوس ، تجربهای است که به سبب برخی ویژگیهای آن نمیتوان برایش جایگزینی یافت. مسافرت با اتوبوس این امکان را به سرنشینان میدهدکه آن اصطلاح قدیمی «طی طریق» را تجربه کنند و با پیمودن پیچ و خمها و پشتسر گذاشتن نا همواریها،و دیدن جاده های سرسبز و زیبای مقصد را به شکل دیگری تجربه کنند.

انداختن آب دهن در اتوبوس و يا انداختن از شيشه اتوبوس به خارج نهايت بي ادبي است چون ممكن است در خيابان به شخصي اصابت كند كه در اينصورت بينهايت تنفر انگيز است، در اين مواقع بهتر است از دستمال استفاده شود. در موقع سوار شدن به اتوبوس خانم ها و آقايان مسن مقدم هستند و جوانان وظيفه دارند كه از آنان پيشي نگيرند.  اگردر موقع پياده شدن از اتوبوس خانم و آقائي يكباره خواستند پياده شوند ، وظيفه آقا است كه خانم را به پياده شدن دعوت كند. استفاده از غذاهای ناسالم و فاسد شده اصلی‌ترین علت مسمومیت در سفر است. بعضی‌ها ترجیح می‌دهند برای تغذیه در سفر، غذا را از محل زندگی‌شان ببرند که در این صورت این غذاها نباید از غذاهای فاسدشدنی مثل گوشت خام، تخم‌مرغ خام و فرآورده‌های لبنی باشند و اگر اصرار دارید آنها را حمل کنید باید از یخدان استفاده کنید.

مسافرت با قطارسفر با قطار براي بسياري از ما لذت بخش است مخصوصا نشستن کنار پنجره و ديدن مناظر و درختان. هنگام سفر با قطار به اين نکات توجه کنيد:هنگام مسافرت با قطار توجه کنيد که بليط را به موقع تهيه کنيد و ساعت حرکت خود را دقيقا بدانيد و حداقل نيم ساعت پيش از سفر در ايستگاه باشيدبراي کودکان زير دو سال حتما بايد صندلي رزو کنيد تا در طول سفر راحت باشندعده‌اي ترجيح مي‌دهند کنار رودخانه و دريا اقامت کنند تا از فضاي آزاد آن لذت ببرند و تني هم به آب بزنند. بايد مراقب باشيد در فاصله دورتري از رودخانه يا دريا، چادر خود را بر پا کنيد. نشستن در کنار رودخانه متلاطم براي شما خطرناک است،‌ به خصوص اگر هوا ابري و باراني باشد. بنابراين بهتر است زيرانداز خود را در کنار رودخانه، دره يا محلي که امکان دارد هنگام بارش باران سيلابي شود، پهن نکنيد.

اگر از آن دسته افراد هستید که در وسیله نقلیه پس از مدتی دچار سرگیجه و حالت تهوع می شوند سعی کنید در صندلی هایی که خلاف جهت حرکت اتوبوس یا قطار هستند، ننشینید و کتاب یا مجله نخوانید .  در هنگام توقف اتوبوس یا قطار حتما از ماشین پیاده شوید قدم بزنید و نفس عمیق بکشید و نوشیدنی میل کنید . نیاز دارید تا خون در بدنتان جریان پیدا کند و این مدت طولانی بی حرکت بودن پاها موجب جمع شدن خون در پاها می شود .

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *