پترا شهری تاریخی در اردن

http://pardistravel.ir/wp-content/uploads/2015/09/fd2602724c817e5f32a2b4cc720ae50a.jpg

پترا ؛ شهر باستاني اي که سنگ تراشان باستاني در دل کوه هاي کشور اردن کنده اند
يکي ازعجايب هفت گانه جديد جهان شهر پترا است شهري به رنگ گل سرخ در دل کوه که سنگ تراشان دوران باستان قدیم با مهارت و زیبایی تمام و نقوش با ظرافت آن را ساخته اند .شهر پترا دره‌ها و گذرگاه‌هایی به‌عمق 2000 متر و طول یک کیلومتر به‌نام “ضمیق” یا تنگه دارد. دانشمندان دره‌های عمیق را باقی‌مانده از زمین لرزه‌های دوران پیش از تاریخ دانسته‌اند. اين شهر قديمي در 262 کيلومتري جنوب امان (پايتخت اردن ) و در غرب راه اصلي بين اين شهر و بندر عقبه قرار گرفته است.

پترا و نام قدیم آن یعنی سلا هر دو به معنی سنگ بود و به درستی که نام سنگ را روی آن گذاشته بودند. اما سنگ فقط نیمی از عظمت شهر را به تصویر می‌کشد. اشکال خارق‌العاده‌ی تپه‌ها، شکاف‌های بزرگ، رنگ‌های درخشان ماسه‌های اطراف و محیط طبیعی پترا و آثار باستانی منحصر به فردش را باید دید تا باور کرد. جالب است بدانید در این شهر بیش از ۸۰۰نوع آثار تاریخی منحصر به فرد وجود دارد که شامل مقبره‌ها، حمام‌ها، راهروها، معابد و خیابان‌های مختلف می‌باشد.
در دو طرف تنگه پترا، کتیبه‌های باستانی حکاکی شده و صدها ساختمان، آرامگاه، سالن و تالارهای تدفین مردگان، معابد، پرستش‌گاه‌ها و تخته‌سنگ‌های کنده‌کاری شده از دوران گذشته وجود دارد. هنگام طلوع و غروب آفتاب، سنگ‌های قرمز شهر پترا با تغییر رنگ، مناظر زیبایی و تماشایی را به‌وجود می‌آورند که هر گردشگری خارج از زمان به نظاره آن می نشیند

طبق اسناد تاریخی، “کمبوجیه” شاه بابل، پسر ارشد “کورش بزرگ” در سال 530 قبل از میلاد، بعد از اینکه پدرش کشته شد، خود را شاه بزرگ کشورها نامید و برای لشکرکشی و حمله به کشور مصر عازم جنگ شد. او در هنگام عبور لشکر از صحرای اردن، از شهر سنگی عبور کرد و آنجا را مرکز آثار باستانی جهان نامید. خسرو، پادشاه ایران نیز بعد از حمله به خاک روم و تصرف انطاکیه، شهر سنگی پترا را تصرف کرد و به این ترتیب تا مدت زیادی شهر پترا متعلق به ایران بود.
جالب است بدانید نخستین بخش‌های این بنای باستانی در دهه ۱۹۵۰ از دل خاک بیرون آورده شد. اما باستان‌شناسان تازه در جریان حفاری‌های اخیر متوجه شدند چه اثر بی‌نظیری در مقابل آنها قرار دارد. اشتفان اشمیت حدس می‌زند که این قصر متعلق به پادشاه نبطی‌ها بوده باشد و از آن به بعد باستان شناسان زیادی جهت بررسی و مشخص کردن وضعیت واقعی این شهر به اردن سفر کردند.
کارگرانی که این قصر را ساخته‌اند، با توجه به امکانات محدودی که بشر در آن زمان در اختیار داشته، بایستی نیروی زیادی در حمل قطعات لازم برای ساخت سیستم گرمایش صرف کرده باشند. اشمیت باستان شناس با تجربه در این مورد می‌گوید: «هر تکه هیزمی که برای گرمایش این بنای چند هزار متری لازم بوده، می‌بایستی توسط کارگران به بالای کوه حمل می‌شده است. اما نبطی‌‌ها برای پر کردن استخرها به جای حمل آب مورد نیاز، مخزن‌هایی در بالای کوه کنده بوده‌اند که هنگام باران حجم زیادی آب در آنها ذخیره می‌شده است.»

عده‌ای معتقدند که موجودات فضایی و فرا زمینی این شهر سنگی و صخره‌ای را ساخته‌اند، زیرا در توان بشر اولیه و بدون امکانات نیست که چنین شهری را بنا و طراحی کرده باشد. گرچه عده‌ای می‌گویند: «در زمان‌های قدیم روایت است که “جن‌ها” به انسان‌ها در بالا بردن این بنا کمک کرده‌اند»، اما عده‌ای دیگر می‌گویند: «اگر این فرضیه درست باشد، پس فراعنه هم با کمک اجنه و موجودات فضایی اهرام خود را بنا نموده‌اند.». “قصر البنت” در شهر پترا از مکان‌هایی است که به‌عقیده محلی‌ها، ساخته دست بشر نیستدر آنجا زمانی که با محلی‌ها به‌صحبت می‌نشینی، همه آنها از “اجنه‌” صحبت به‌میان می‌آورند. آنها می‌گویند، شب‌ها این منطقه پر از اجنه است و ما صدای آنها را می‌شنویم. همین امر باعث شده که توریست‌ها در شب برای دیدن به آنجا نمی‌روند. همچنین شایعه وجود اجنه در پترا، شهری که به شهر “اجنه” نام‌گذاری شده، باعث گردیده است که توریست‌ها به‌صورت دسته‌جمعی به‌دیدن آن منطقه بروند. حتی محلی‌ها هم برای ورود به منطقه سنگی پترا می‌ترسند، از این‌رو به‌صورت دسته‌جمعی از شهر اجنه دیدن می‌کنند. باستان‌شناسانی که از سراسر جهان به این منطقه برای کاوش و تحقیق رفته‌اند، سر و صداهای عجیب در این منطقه را تایید کرده‌اند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *