کلیساهای اروپا در مقام جذب گردشگر

http://pardistravel.ir/wp-content/uploads/2015/09/sagrada-familia-Passion-fa%C3%A7ade.jpg

 

ساگرادا فامیلیا در بارسلون

ساختمان کلیسای ساگرادا فامیلیا که در کشور اسپانیا و شهر زیبا و مشهور بارسلون قرار دارد. ساخت این کلیسا از سال ۱۸۸۲ آغاز شده و پس از پایان دارای ۱۸ منار مخروطی خواهد شد. ساگرادا فامیلیا، کلیسای کاتولیک های مسیحی است و همان طور که اشاره کردیم توسط آنتونی گائودی طراحی شده است. گائودی ۱۵ سال آخر عمر خود را به طراحی و نظارت بر ساخت این کلیسا نهاد. اما عمرش کفاف تکمیل شدن آن را نداد. البته آنچه مشخص است این که، این شاهکار معماری تا ۱۰ سال دیگر نیز تکمیل نخواهد شد.تماشای این کلیسا از نزدیک به قدری هیجان انگیز است که نمی توان نگاه از آن برداشت. برج های کوچک ساختمان ساگرادا فامیلیا، از جمله جاذبه های معماری این ساختمان به شمار می روند. این برج ها در کنار یکدیگر نمای بسیار بلندی به این کلیسا بخشیده است. تعداد این برج ها، ۱۸ برج مجزا در کنار هم است که واقعا نمای زیبایی به بنا بخشیده اند. این برج ها در خود مجسمه هایی از مریم مقدس، عیسی مسیح و مبلغان را جای داده اند. در بلندترین برج این کلیسا، مجسمه عیسی قرار دارد.

http://pardistravel.ir/wp-content/uploads/2015/09/232.jpg

کلیسای جامع نوتردام

کلیسای نوتردام در کشور فرانسه و شهر پاریس قرار دارد و به خاطر رمان “گوژپشت نوتردام” اثر ویکتور هوگو در سراسر جهان مشهور است. تنها دو دهه از پیدایش سبک گوتیک می گذشت که عنوان مشهورترین اثر معماری گوتیک جهان به این کلیسا رسید. همچنین در این کلیسا لویی چهاردهم، پادشاه کبیر فرانسه دفن است. لویی چهاردهم که لقب‌هایی چون “پادشاه خورشید” داشت، بیش از ۷۰ سال سلطنت کرد. جالب است بدانید در این کلیسا همچنین ناپلئون فرمانده فاتح تاج‌گذاری کرد و امپراتور کشور فرانسه شد.نوتردام مدت های طولانی عنوان بزرگترین کلیسای اروپا را به دوش می کشید.

 

کلیسای پیتر مقدس در واتیکان

کلیسای سن پیتر در واتیکان با ظرفیت ۲۰ هزار نفری‌اش از بزرگ‌ترین کلیساهای جهان محسوب می‌شود. هنرمندان بزرگی عصر چون میکل آنژ در ساختمان این کلیسا که مشهور ترین اثر معماری  سبک رنسانس است، شرکت داشته‌اند. همچنین می گویند در این کلیسا پیتر مقدس از حواریان عیسی مسیح دفن شده است که جزو اولین پاپ بوده است. مجسمه‌های سقف این کلیسا با زیربنایی حدود ۲۰۰ هزار متر مربع، اثر میکل آنژ هنرمند مجسمه ساز مشهور است.

 

کلیسای جامع شهر کلن

ساخت کلیسای جامع شهر کلن (دُم) با معماری به سبک گوتیک در سال ۱۲۴۸ آغاز و در سال 1880 بازگشایی شده است و در این زمان لقب بلند ترین ساختمان جهان را داشته و محسوب می شده است.طراحی معماری کلیسای جامع کلن به شدت تحت تأثیر کلیسای جامع آمیِنس (کلیسای نوترِدام) قرار دارد. نسبت طول و عرض صحن اصلی این کلیسا دقیقاً مطابق با نسبتی است که در کلیسای آمینس دیده می شود. جالب اینکه امروزه سالانه ۶ میلیون نفر از این کلیسای کاتولیک دیدن می‌کنند.  همچنین به تازگی این کلیسا از طرف یونسکو به عنوان میراث فرهنگ جهانی شناخته شده است.

زیباترین کلیساهای جامع جهان

کلیسای سنت سوفیا

قدیمی ترین کلیسای کیف که در سال ۱۰۳۷ به دستور رهبر قدرتمند کیف، پادشاه یاروسلاو ساخته شد و بعدها در همین مکان به خاک سپرده شد. ۱۳شهر ولیکی نووگورود در شمال غریبی  کشور روسیه و در کنار رود وولخوف واقع شده است. از سال 862 میلادی تا به امروز این شهر به مرکزی تجاری، سیاسی تبدیل شد و در کنار کی یف از مهم ترین شهرهای روسیه به شمار می رود.  معماری منحصر به فرد این کلیسا مدت ها سرمشق معماران دیگر کلیساها قرار گرفت. تصاویر این کلیسا روی اسکناس های 5 و 10 روبلی روسی قابل مشاهده است. گنبد طلایی در بالای مجموعه ای از برج های سفید قرار گرفته اند و بهترین مکان برای تماشای آن ها، برج ناقوس ۷۵ متری در ورودی مجموعه است.

کلیسای جامع سنت پل

کلیسای سنت پل سومین کلیسایی است که در همین مکان و با همین نام ساخته شده است. عمارت نهایی این کلیسا در سال 1710 به شکل امروزی خود در آمد. گنبد بزرگ این کلیسا که یکی از نمادهای انگلیس و شهر لندن است، و راهرویی معروف به «تالار زمزمه» که در گرداگرد درونی گنبد آن کشیده شده است از جذاب ترین و زیباترین بخش های این کلیسا هستند.

کلیسای جامع روان

این کلیسا یکی از بهترین و ممتازترین معماری های است که به سبک گوتیک صورت گرفته است. قدمت این کلیسا به اواخر قرن چهارم میلادی باز می گردد، البته بد نیست بدانید در آن زمان کلیسای ساده ای در این مکان وجود داشت. نهایتا این مکان با بازسازی هایی که در  اواخر سال 650 و 769 صورت گرفت به کلیسای جامع روان و محل اقامت اسقف اعظم نورماندی تبدیل شد. روان مرکز بخش نورماندی فرانسه قلمداد و محسوب می شود.

Undsxtitled

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *