گردشی در کتابخانه ها و فرهنگ جهانی

کتابخانه ملی چین: پکن  این کتابخانه بیش از 31 میلیون کتاب داره که بیشتر شامل ادبیات چینی و اسناد تاریخی می شه. کتابخانه ملی چین بزرگترین کتابخانه آسیاست و یکی از بزرگترین کتابخانه های دنیا هم هست. جایی که می تونه روزها شما رو سرگرم کنه و مطمئن باشین حتی اگه چندین روز در جستجوی کتاب های مختلف باشین، در آخر تمام چیزهایی که این کتابخانه می تونه به شما ارائه بده رو نشناختین.

این کتابخانه‌ها مخاطبان را برای خواندن کتاب و ماندن در کتابخانه ترغیب و آنها را جذب محیطی کاملا مناسب برای مطالعه می‌کند، ضمن اینکه در بیشتر این کتابخانه‌ها که کتابخانه‌های ملی کشورها هستند، نمادی از فرهنگ، هنر و تمدن آن کشور و مردم دیده می‌شود.جالب است بدانید در بحث گردشگری فرهنگی بازدید از موزه ملی‌، گالری ملی‌، کتابخانه قدیمی کالج «ترینستی»، نمایشگاه «Book of Kells» و همچنین دو رویداد فرهنگی دیگر در شهر دوبلین در مجموع هزینه‌ای 100 یورویی در برخواهد داشت‌، در حالی که بازدید از مکان‌ها و حضور در رویدادهای فرهنگی مشابه در لندن 397 یورو هزینه دارد که این شهر را به عنوان گران‌ترین شهر اروپایی معرفی کرده است.  گردشگران در پاریس، پایتخت فرانسه نیز برای بازدید از مکان‌هایی مشابه باید 242 یورو پرداخت کنند، در حالی که هزینه‌ها در نیویورک با افزایش قابل ملاحظه‌ای به 680 یورو می‌رسد.

کتابخانه شهر اشتوتگارت، آلمان  فضای این کتابخانه کاملا باز و به رنگ سفیده.این کتابخانه نه طبقه و مکعب شکل، طراحی اش را از آن پانتئون روم باستان الهام گرفته است. هدف کتابخانه ایجاد یک زنجیره از قسمت های داخلی در بنا بوده، به طوری که تمام بنا در لباسی خالص به رنگ سفید، نقاشی شده است. در این ساختمان، رنگ ها تنها از خود کتاب ها می آیند. چهار طبقه اول این بنا به شکل استاندارده اما پنج طبقه فوقانی به شکل یک هرم هست که سقف شیشه ای داره. فضای داخلی به زیبایی طراحی شده و علاوه بر قفسه کتابها شامل نیمکت های آب رنگیه که می تونه بهترین جا برای استراحت کردن همراه با یه کتاب خوب باشه.

کتابخانه جورج پی بادی در مریلند امریکا :کتابخانه جورج پی بادی در مریلند امریکا  این کتابخانه توسط فرد نیکوکاری به نام جورج پی بادی پایه گذاری شده است. او این کتابخانه را به عنوان یک هدیه، برای شهروندان بالتیمور به علت مهربانی و مهمان نوازی آنها ساخته است. کتابخانه پی بادی به خاطر درونی اش که یک اطاق‌ میانی بلند‌ دارد، شناخته شده است. پنج بالکن موج دار آهنی به حاشیه پر از کتاب متصل شده است و سقف نورگیر، کتابخانه را با نور طبیعی پوشش می دهد.

کتابخانه ملی کانادا که در اتاواقرار دارد. در سال 1953 تاسیس شد و در حال حاضر دارای 18،8 میلیون کتاب و منبع در موضوع های مختلف در اختیار دارد. کتابخانه ملی کانادا. این کتابخانه در شهر اُتاوا، پایتخت کانادا، قرار دارد. ساختمان آن با سازمان آرشیوهای ملی کانادا مشترک است. ساختمان این کتابخانه در نزدیکی ساختمان‌های مجلس، دیوان عالی کشور، بانک کانادا، و دیگر مؤسسه‌های مهم فدرال قرار دارد .گردآوری، حفاظت و نگهداری، و انتشار آثار منتشرشده در كانادا، ارائه فهرست‌های اطلاعاتی و خدمات اطلاعاتی كتابخانه و دیگر مؤسسات جانبی كتابخانه به افرادی كه نیازشان با مراجعه به كتابخانه‌های محلی مرتفع نمی‌گردد و همچنین افرادی كه نیاز به دسترسی به منابع و مآخذ ویژه دارند، تهیه و نگهداری منابع كمیاب، و تهیه و تدوین كتابشناسی‌ها و دیگر منابع از وظایف عمده این كتابخانه است. این کتابخانه به‌ منزله یکی از مؤسسات دولت فدرال است  هدف اصلی آن گردآوری و نگهداری منابع و میراث فرهنگی منتشر شده در داخل و خارج کانادا و ترویج آن نزد کانادایی‌هاست. این کتابخانه در 1967، به‌همراه آرشیو عمومی به ساختمان جدیدی منتقل شد.

کتابخانه ی انگلستان کتابخانه ی بین المللی بریتانیا که در سال 1753 تاسیس شده و از قدیمی ترین کتابخانه های جهان میباشد . این کتابخانه در لندن واقع شده است . مهم ترین مولفه ای که این کتابخانه را برجسته میکند ، آرشیو مقالات علمی و متون علمی است که تعداد آنها به 15 میلیون عدد میرسد . از نکات قابل توجه دررابطه با این کتابخانه این است که طول قفسه های این کتابخانه در حدود 625 کیلومتر است و اگر یک شخص بخواهد به صورت تمام وقت آرشیو این کتابخانه را به صورت کامل مطالعه کند ، در حدود 80000سال باید وقت خود را صرف این کار کند  .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *